95% naszego życia kontroluje podświadomość a ty nadal chcesz za pomocą świadomego rozumowania rozwiązać swoje problemy ? Przestań tracić swoje życie i koniecznie przeczytaj lub posłuchaj tego odcinka.
To jest szósty odcinek mojego bloga w którym pomówimy sobie o podświadomości. Czym ona jest,jak działa,jakie ma cechy i co możemy zrobić aby była naszym wspaniałym sługą a nie okrutnym Panem. Zapraszam do czytania na stronie i do odsłuchu na Youtubie.
Podświadomość . Tutaj odczarowujemy to słowo tak samo jak odczarowaliśmy na tej stronie hipnozę.
CZYM JEST PODŚWIADOMOŚĆ?
Podświadomość to część naszego umysłu ,która kontroluje procesy o których my nie musimy świadomie myśleć.
Jakie to są procesy ?
Jest ich tak wiele ,że nauka pewnie jeszcze wszystkich pewnie nie zna ale te o których ty napewno wiesz to między innymi :
- oddychanie
- bicie serca
- trawienie
- mruganie
- przepływ krwi
- regeneracja mięśni po treningu
- gojenie się ran
- rosnące włosy
- rosnące paznokcie
Te wszystkie elementy dzieją się automatycznie . Nie musisz o nich nawet myśleć . Tak samo jak nie musisz myśleć o tym,żeby się regenerować podczas snu ani o tym ,żeby się wybudzić,ani o tym jak to się stało ,że automatycznie wykonujesz jakieś czynności i to w konkretnej kolejności.
Jakoś to się samo dzieje.
Czy to nie jest niesamowite ?
Podświadomość to nie jest magia . Podświadomość to potężna część naszego umysłu . A czym jest umysł ? Umysł to dosłownie mózg w działaniu. Podświadomość kontroluje 95% naszego życia podczas gdy świadomość to 5 %.
Gdybyśmy byli świadomi tych wszystkich procesów na pewno byśmy zwariowali. Na poziomie świadomym jesteśmy w stanie przetwarzać tylko kilka bodźców naraz a na razie podświadomym o wiele wiele więcej.
Liczby przedstawiają się tak : świadomie przetwarzamy około 40 bitów informacji na sekundę informacji a w tej samej jednostce czasu podświadomie około 20 milionów. Różnica jest nieporównywalnie większa.
Wśród procesów ,które mają największy wpływ na nasze życie wyróżniamy nawyki . Nawyki myślowe,ruchowe. Nawyk to nic innego jak wyuczona ,automatyczna czynność zapisana w podświadomości .
Najprościej mówiąc, podświadomość to zbiór automatycznych programów,schematów,reakcji , które wpływają na Twoje myślenie, emocje i zachowanie.
To właśnie w podświadomości zapisują się :
- nawyki,
- zasoby
- reakcje na stres,
- emocjonalne skojarzenia,
- wewnętrzne przekonania,
- wzorce zachowania,
- wspomnienia
- odruchowe sposoby radzenia sobie z napięciem.
Podświadoma część naszego umysłu kontroluje 95 % naszego życia a więc można śmiało założyć ,że jakość tego co mamy w podświadomości tworzy jakość naszego życia .
Pierwsze intuicje dotyczące podświadomości pojawiły się już w starożytności, jednak jako pojęcie naukowe zaczęła się ona kształtować dopiero w XIX wieku. Przełom nastąpił wraz z pracami Freuda, a następnie została rozwinięta przez takich badaczy jak Jung czy Erickson.
Współczesna nauka potwierdza, że większość naszych decyzji i reakcji zachodzi poza świadomą kontrolą, co czyni podświadomość jednym z kluczowych elementów ludzkiego funkcjonowania.
Podświadomość jest najbardziej chłonna wtedy gdy jesteśmy dziećmi. Przyjmuje się ,że programy ,które mają na nas największy wpływ formują się do 7 potem 12 i do 21 roku życia. Na to związek związek z tym na jakich falach mózgowych funkcjonuje nasz mózg. Czy to oznacza ,że potem nie można dokonać zmian ? Można ale jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne ,mózg przez całe życie jest plastyczny .
Jednak szybko można dokonać za pomocą np. za pomocą pracy hipnozą. W pierwszym okresie życia nasz mózg funkcjonuje na dominujących falach alfa i theta a więc falach ,które odpowiadają na między innymi programowanie – właśnie z tego powodu mówi się „ czym skorupka za młodu nasiąknie ,tym na starość trąci”, To właśnie te fale występują w hipnozie czy głębokiej medytacji ,która też jest hipnozą 🙂
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono rządziło twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”. Carl Gustav Jung
Abyś dobrze zrozumiał czym jest i jak działa podświadomość użyję kilku porównań i metafor.
Podświadomość jest jak nagrywanie filmu . Ty możesz nie pamiętać konkretnych elementów ale na nagraniu te elementy będą . Nagranie zachowa to co widać ,to co słychać ,to co czuć i wszystkie inne elementy.
Podświadomość to taki film na którym nagrane jest całe nasze życie i ponieważ my świadomie pamiętamy bardzo niewielki wycinek rzeczywistości to właśnie tam w podświadomych magazynie mamy dostęp do wspomnień (na przykład podczas hipnozy,jeśli chcemy coś zmienić).
Podświadomość jest jak komputer . Komputer ,który nie ocenia ,nie analizuje ,na których są zapisane programy ,które działają w tle. Te programy to twoja mapa rzeczywistości . To twoje przekonania na temat życia . Te zapisane programy (najczęściej z dzieciństwa) będą kierować twoim życiem do czasu aż ich nie zmienisz. Swoją drogą….
Patrzyłeś kiedyś na to w ten sposób,że każdy człowiek myśli na swój indywidualny sposób i być może warto co jakiś czas zmienić sposób w jaki się myśli ? Każdy z nas wie przecież ,że komputer czy telefon się aktualizuje ,żeby lepiej działał.
Podświadomość jest jak autopilot. Raz obrany kurs będzie realizowany bez twojej świadomej ingerencji. Nawet jeśli pilot zajada sobie kanapkę maszyna zmierza w wyznaczonym kierunku po wyznaczonej trasie bez względu czy jest ona korzystna czy nie . Podświadomość nie ma swojego zdania i dba o to aby spełniło się to w co wierzymy.
“ Nieświadomy sposób myślenia staje się nieświadomym sposobem bycia “.
Carl Gustav Jung
CZYM JEST HIPNOZA https://www.youtube.com/watch?v=4WEUaHHdLp0&t=88s
CECHY PODŚWIADOMOŚCI
W tym fragmencie wymienię i omówie kilka ważnych cech podswiadomości :
podświadomość nie zna pojęcia czasu i zawsze myśli tu i teraz
Podświadomość zawsze jest w tu i teraz a to ma ogromne znaczenie ponieważ raz zainstalowany program,przekonanie , sposób radzenia sobie z napięciem lub to jak się czujesz w towarzystwie będzie realizowany przez całe życie – lub do czasu jego zmiany (np. za pomocą hipnozy).
Podświadomość jeśli rozpozna w dorosłym życiu podobną sytuację do tych z wcześniejszych lat będzie odpalała programy w niej napisane : Podam Ci kilka przykładów :
- jeśli jako dziecko w gronie znajomych zostałeś wyśmiany z jakiegoś powodu to możesz podświadomie unikać towarzystwa a jeśli już do niego trafisz będziesz czuć te same emocje jak wtedy gdy byłeś dziecko pomimo tego ,że teraz jesteś dorosły.
- jeśli w szkole po trudnym sprawdzianie chodziłeś do toalety z kolegami na papieroska ,żeby się odprężyć, to twoja podświadomość może spowodować nałóg palenie,który będzie za odpalał przy napięciach życiowych.
- Jeśli nie miałeś akceptacji w domu i z tego powodu cierpiałeś i szukając akceptacji zacząłeś przebywać w towarzystwie w którym normalnym jest ,że bierze się dragi twoja podświadomość doprowadzi do uzależnienia oraz przebywania z takimi osobami
- jeśli aby uciec od problemów rodzice zabierali Cię na pizzę i lody to twoja podświadomość może spowodować nałóg objadanie się słodyczami,który będzie trwał niezależnie do twojej świadomej woli.
- Właśnie podczas sesji hipnozy usuwamy z podświadomości te schematy ,które już nam w życiu dorosłym nie służą aby nie reagować z perspektywy dziecka.
nie rozumie metafor,jest nielogiczna
„ciągle walczę z życiem” „ Tonę w problemach” „ Noszę świat na barkach „ „Duszę się w tej sytuacji” To przykłady metafor ,które twój podświadomy umysł może zinterpretować bardzo dosłownie i niekorzystnie dlatego zawsze zwracaj uwagę na to co do siebie mówisz Osoba ,która dusi się w jakiejś sytuacji może dostawać duszności.
Ktoś kto nosi świat na barkach może mieć fizyczne problemy związane z barkami lub coś w rodzaju uczucia ciężkości,ociężałości. Z naszej perspektywy wiemy ,że chodzi tylko o to aby lepiej przekazać sytuację życiową w której jestem jesteśmy i wiemy ,że nie chodzi nam o to dosłownie ale podświadoma część nie jest logiczna i może wziąć to do siebie bardzo dosłownie.
nie odróżnia co jest dobre a co złe,przyjmuje sugestie takie jakie są
ta cecha zawiera w sobie całą prawdę i moc na temat wykorzystywania na przykład afirmacji aby informować podświadomość o nowych programach do realizacji naszego stanu bycia. Podświadomość zawsze słucha tego co mówisz na głos oraz w myślach. Jeśli mówisz o sobie dobrze twoje życie może zmienić się na dobre. Jeśli mówisz o sobie źle dostaniesz więcej tego o czym myślisz. Twoje słowa mają moc i to większą niż Ci się wydaje.
Codziennie mamy tysiące myśli . Ile z tych myśli są pozytywne ? Ile z tych myśli są tak naprawdę zaprogramowane przez Ciebie ? Jak zmieniłoby się twoje życie gdybyś codziennie powtarzał sobie ,że jesteś człowiek sukcesem ,że codziennie pod każdym względem czujesz się coraz lepiej i lepiej,że jesteś niesamowitym człowiekiem o ciągle rosnącym potencjale.
lubi rytuały ,dąży do automatyzacji zachowań
coś co znane jest tym co daje bezpieczeństwo,kontrolę ,przewidywalność. Im częściej coś powtarzamy tym układ nerwowy zużywa mniej energii i zachowuje więcej energii na potencjalną walkę – ten mechanizm niestety nie zrobił aktualizacji z dawnych czasów. Mózg ufa temu co powtarzalne nie lubi tego co jednorazowe ,dlatego regularne czynności tworzą nawykowe zachowania i to zostaje zapisane w podświadomości .
Pamiętaj ,żę jeśli będziesz powtarzał zachowania ,które Ci nie służą twoja to także może zostać zapisane jako nawyk. Codziennie tworzysz nowy nawyk lub wzmacniasz stary.
nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości,myśli emocjami i obrazami
Pomyśl sobie teraz o kimś kogo nie lubisz ? Okej masz to ? I niech zgadnę co się stało… Wkurwiłeś się ,poczułeś złość ,być może zacisnąłeś szczękę i zmarszczyłeś brwi. A teraz w drugą stronę . Pomyśl o swojej sympatii. Okej masz to ? Dobrze się bawisz ? 🙂 Poczułeś przypływ przyjemnych emocji? Coś sobie wyobraziłeś ? Ciało takżę zareagowało ?
Taki sam przykład już był na tej stronie w poprzednich odcinkach i dotyczył ćwiczenia z cytryną. Jak sam widzisz reagujesz emocjonalnie i fizjologicznie na wyobrażenia jak na prawdziwe wydarzenia. Ta cecha wykorzystywany jest w wizualizacji ,podczas hipnozy czy treningu mentalnego sportowców. Podczas wyobrażeń aktywują się częściowo te same obszary mózgu ,które działają podczas realnych sytuacji.
Emocje są językiem podświadomości dlatego im silniejsza emocja, tym mocniej zapisuje się doświadczenie dlatego uważaj czemu i jakie nadajesz znaczenie. Tak samo Afirmacje czyli zdanie programujące podświadomość klepane bez emocji to strata czasu .
Tutaj mała wstawka reklamowa od czerwca 2026 na mojej stronie możesz kupić RAFIRMACJĘ czyli gotowe zdania lub nagrania afirmacji dzięki którym możesz tworzyć lepszą wersję siebie każdego dnia bez wysiłku . Wystarczy powtarzać lub słuchać. Podświadomość reaguje na obrazy,emocje,skojarzenia.
Im częściej będziesz wyobrażał sobie dobre rzeczy tym twoja fizjologia może być lepsza ale i wielokrotnie zamartwianie się i negatywne myśli oraz obrazy będą negatywnie wpływały na twoje zdrowie . Podświadomość świetnie rozumie symbolikę dlatego ja w mojej pracowni trzymam moje trofea i certyfikaty dzięki którym łatwo wchodzę w odpowiedni stan ,który pomaga w pracy.
Tobie też bardzo polecam otaczać się symbolami ,które są dla Ciebie ważne. To świetny sposób żeby wprowadzić się w pożądany stan emocjonalny.
Jakość twoich myśli oraz jakość twoich obrazów w głowie na ogromne znaczenia na twoje przeznaczenie .
podsuwa odpowiedzi i dąży do zamykania pętli
znasz ten moment kiedy zadajesz sobie pytanie wieczorem a rano masz odpowiedz ? Twoje pytanie to otwarcie pętli czyli rozpoczęcie zadania a umysł zawsze dąży do jego zamknięcia. Ta poranna odpowiedź to właśnie sygnał od twojej podświadomości ,która nigdy nie śpi.
Mózg nieustannie przetwarza informacje a ponieważ podświadoma część umysłu przetwarza więcej i szybciej podczas spokojniejszych momentów będzie informować Cię przeczuciem,zdaniem ,które słyszysz z tyły głowy lub zainicjuję spotkanie z konkretną osobą .Osoby ,które interesują się medytacją,hipnozą mogą mieć dużo więcej intuicyjnych podpowiedzi .
dąży do spójności między światem wewnętrznym z zewnętrznym
na podstawie tego co wierzysz twoja podświadomość będzie tworzyła rzeczywistość ,twoje przekonania będą potwierdzane w twoich działaniach,sytuacjach i ludziach ,których spotykasz . Jeśli podświadomie nie wierzysz w sukces może się okazać ,żę sabotujesz swoje działania lub prokrastynujesz te elementy życia w które nie wierzysz .
Jeśli podświadomie wierzysz ,że ludzie Cię odrzucają możesz nadmiernie analizować zachowania innych lub reagować lękiem a to może prowadzić do dystansowania się w relacjach. Jeśli wierzysz ,że jesteś do niczego możesz nie angażować się w projekty , prokrastynować lub utrudniać sobie działania w inny sposób przez co dostaniesz dokładnie to w co wierzysz . Inaczej możesz kojarzyć tą cechę jako samospełniająca się przepowiednia.
„Nie zapominaj: kto się czuje bogaczem, ten nim jest. Twoja podświadomość jest jak bank, jak sponsor twoich pragnień. Ile pragnień i myśli wpłacisz na to konto – czy obracać się będą wokół bogactwa czy nędzy – tyle ich, dobrych albo złych pomnoży się z wysokim procentem. Wybierz więc dobrobyt i dostatek! „
Joseph Murphy
ZADANIA PODŚWIADOMOŚCI
Głównym zadaniem podświadomości jest ochrona nas przed niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi rzeczami. Podświadoma część umysłu zawsze ma jakąś pozytywną intencję w tym co dla nas robi . Paradoksalnie lenistwo ,nałóg, choroba mogą być wynikiem pozytywnej intencji podświadomości abyśmy przeżyli,poradzili sobie z emocjonalnym bólem czy ciężką sytuacją w życiu.
Podczas sesji hipnozy dokładnie tłumaczę żę jeśli usuniemy dane zachowanie ,które miało pozytywną intencję musimy coś dać podświadomości w zamian . Ta część umysłu nigdy nie śpi,jest zawsze czujna , uważna i zawsze słucha .Chce byśmy zachowali energię na potencjalną walkę czy zagrożenie. Podświadomy umysł działa nieustannie i wysyła sygnały do świadomego umysłu.
W wyniku tej „potajemnej” komunikacji, w wielu przypadkach zachowujesz się w określony sposób, ale nie możesz zdawać sobie sprawy i wyjaśnić, dlaczego tak postępujesz.
Broni nas przed zmianą. Podświadomość boi się zmiany dlatego,że jeśli zmienimy swoje zachowanie czy nawyk to może stać się coś bardzo złego . Pamiętasz ? Mózg lubi nawykowe działanie ,coś nowego to może być coś niebezpiecznego. Podświadomość jest twoim ziomalem a więc z jej perspektywy chce Cię uchronić przed potencjalnym zagrożeniem,dlatego będzie sabotować twoją zmianę.
Ta część Ciebie choć posługuje się zawsze pozytywną intencja może totalnie nielogiczne interpretować zdarzenia w twoim życiu. Bez względu na to jak bardzo źle są twoje nawyki,nałogi i zachowania dla podświadomości liczy się to ,że żyjesz. Najgorszy nawyk ,który masz jest lepszy dla podświadomości jak jakakolwiek zmiana.
JAK WYKORZYSTAĆ MOC PODŚWIADOMOŚCI DO OSIĄGANIA SUKCESÓW?
- Zadawaj sobie pytania
- naucz się jak mówić do podświadomości
- zwracaj uwagę na to co i jak do siebie mówisz
- zwracaj uwagę na to co i jak sobie wyobrażasz
- wizualizuj z wykorzystaniem zmysłów i emocji
- rozpoznawaj sabotujące schematy i rozwiąż je np. za pomocą hipnozy
- powtarzaj afirmacje z przekonaniem w głosie- dużo emocji ! Lub kup moje RAFIRMACJE
- trzymaj w swoim domu symbole twoich zwycięstw
- zacznij obserwować profil mentalny kosior i zainteresuj się hipnozą
